02/20/12 — Banquet honors those making a difference

View Archive

Banquet honors those making a difference

By From staff reports
Published in News on February 20, 2012 1:46 PM

A sorority dedicated to public service, a non-profit business that provides services for youths, and a volunteer who has given time to help the elderly, youths and the needy were the winners at the annual Human Relations Banquet held Saturday at Herman Park Center.

Delta Sigma Theta Sorority earned the Civic Organization Award. The sorority, with more than 950 chapters and 250,000 members world-wide, has a five-point platform to help boost the educational development, political awareness and economic prospects of young black by supporting local programs.

The Goldsboro chapter of Delta Sigma Theta was chartered in 1965.

The Business/Industry Award went to ADLA Inc., a non-profit community development corporation and youth services organization with offices in Goldsboro and Mount Olive. Its mission is to help young people acquire the skills to earn a living and function in the ever-changing world of a global society and help instill the personal development qualities of honesty and integrity.

The winner of the Individual Award was Rovonda M. Bradford, who has volunteered to help with dozens of causes, most specifically leading health conferences, helping organize health fairs, facilitating Focus on Youth curriculum for teenagers, assisting at debutante balls, visiting the sick and shut-in, working at her church along with food and clothing drives.

Youth winners in both the essay writing and poster contests also were recognized.



1st: Taniqua Hamilton, Carver Heights Elementary

2nd: Jeremiah Stubbs, Carver Heights Elementary

3rd: Asia Pearsall, Carver Heights Elementary

Grades 3-4

1st: Travis Edgerton, Rosewood Elementary

2nd: Lexton Lewis, Northwest Elementary

3rd: Sydney Reiss, Rosewood Elementary

Grades 5-6

1st Emily Sutton, Spring Creek Elementary

2nd: Crystal Rodriguez, Brogden Middle School

3rd: Leilani Wiley, Brogden Middle School


Grades 7-9

1st: Joshua Fountain, Norwayne Middle School

2nd: Samantha Ulrey, Norwayne Middle School

3rd: Jenna Jones, Norwayne Middle School

Grades 10-12

Mary Thornton, Eastern Wayne High

2nd: Jordan Leigh Jackson, Eastern Wayne High

3rd: Preston Daly, Eastern Wayne High