05/05/12 — Eastern 3-A tennis regional agate

View Archive

Eastern 3-A tennis regional agate

By Rudy Coggins
Published in Sports on May 5, 2012 11:15 PM



WILSON -- Results from the 2012 N.C. High School Athletic Association Class 3-A eastern regional men's singles and doubles tournaments contested at the Barton College Tennis Complex:

SINGLES

First round: Nick James (Fike) d. Luke Harris (Washington) 6-0, 6-0; Jesse Olmstead (Cleveland) d. Collin Batista (W. Carteret) 6-1, 6-0; Russell Turner (Eastern Wayne) d. Jackson Willis (Nash Central) 6-0, 6-0; Michael Brackett (No. Nash) d. Lee Pinkham (Wash) 6-0, 6-0; Connor Wilkins (Wash) d. Mitchell Kaspar (EW) 6-0, 6-4; Soren Wonde (Cle) d. Dajohn Gooding (W. Craven) 6-1, 6-0; Jason Watts (W. Brunswick) d. Aaron Freeman (Hertford Co.) 6-0, 6-0; Chaz Fitzpatrick (EW) d. Owen Fike (So. Nash) 6-1, 6-0.

Quarterfinals: James (F) d. Olmstead (Cle) 6-0, 6-1; Turner (EW) d. Brackett (NN) 6-0, 6-3; Wonde (Cle) d. Wilkins (Wash) 6-3, 6-1; Fitzpatrick (EW) d. Watts (WB) 6-0, 6-0.

Semifinals: Turner (EW) d. James 6-2, 6-3; Fitzpatrick (EW) d. Wonde (Cle) 6-0, 6-1.

Third place: James (F) d. Wonde (Cle) 6-1, 6-2.

Championship: Fitzpatrick (EW) d. Turner (EW) 6-0, 6-2.

DOUBLES

First round: Will Hoff-Michael Kearney (C.B. Aycock) d. Brian Ridgeway-Gregory Ellington (SN) 6-1, 6-2; Eric Thomas-Firas Quran (S. Central) d. Brett Bowman-Casey Lohner (D.H. Conley) 6-3, 3-6, 6-3; Julian Marrero-Eric Joyner (NN) d. Steven Taylor-Cole Newsome (EW) 7-5, 7-6 (3); Evan Kramer-Chris Thaxton (NL) d. Marquaze Lee-Desmond Gatling (HC) 6-0, 6-0; Phillip Packard-Drayton Williams (F) d. Tyler Gray-Will Hardy (NL) 6-2, 6-0; Sheldon Roberts-Clint Steele (SC) d. Addison Vail-Austin Walker (CBA) 6-0, 6-2; Brett Congleton-Chandler Butler (SC) d. Rollie Edwards-Alex Santoro (WC) 6-4, 6-4; Edwin Burnett-Patrick Evans (SB) d. Tremel Davis-Josiah Marshall (NN) 7-5, 6-2.

Quarterfinals: Hoff-Kearney (CBA) d. Thomas-Quran (SC) 3-6, 6-1, 6-2; Marrero-Joyner (NN) d. Kramer-Thaxton (NL) 7-6 (8), 6-4; Packard-Williams (F) d. Roberts-Steele (SC) 7-5, 7-6 (4); Burnett-Evans (SB) d. Congleton-Butler (SC) 6-4, 6-1.

Semifinals: Hoff-Kearney (CBA) d. Marrero-Joyner (NN) 6-4, 2-6, 6-4; Packard-Williams (F) d. Burnett-Evans (SB) 7-5, 6-4.

Third place: Burnett-Evans (SB) d. Marrero-Joyner (NN) 6-4, 6-3.

Championship: Hoff-Kearney (CBA) d. Packard-Williams (F) 7-6 (4), 6-3.