10/21/13 — 3A East regional tennis results

View Archive

3A East regional tennis results

By Rudy Coggins
Published in Sports on October 21, 2013 1:48 PM

WILSON -- Results from the 2013 N.C. High School Athletic Association Class 3-A eastern regional singles and doubles championships contested at Barton College in Wilson and Belmont Farms Racquet Club in Rocky Mount. NOTE: The top four finishers in singles and doubles advance to the state championships in Burlington.


First round: Taylor Love (Hunt) d. Lauren Smith (Topsail) 6-0, 6-1; Jennifer Byrd (Triton) d. Hope Jones (So. Wayne) 6-2, 6-1; Sarah Hambright (White Oak) d. Mallory Munden (W. Carteret) 6-3, 6-3; Victoria Dixon (Cle) d. Sarah Hinson (No. Nash) 6-2, 6-1; Amber Reese (Cle) d. Kalina Taylor (Richlands) 6-2, 7-5; Kaley Price (Nash Central) d. Franca Buffalino (T) 6-0, 6-2; Kelsey Lineberger (H) d. Lydia Jones (Tri) 7-6 (6), 7-5; Ashton Walker (CBA) d. Kate Reeves (Jacksonville) 6-0, 6-0.

Quarterfinals: Love (H) d. Byrd (Tri) 6-0, 6-0; Dixon (Cle) d. Hambright (WO) 6-0, 6-1; Price (NC) d. Reese (Cle) 6-4, 6-2; Walker (CBA) d. Lineberger (H) 6-0, 6-0.

Semifinals: Walker (CBA) d. Price (NC) 6-1, 6-1; Love (H) d. Dixon (Cle) 6-4, 6-0.

Third place: Dixon (Cle) d. Price (NC), ret. injury.

Championship: Walker (CBA) d. Love (H) 5-7, 6-4, 6-4.


First round: Faith Sutton-Savannah Sutton (E. Wayne) d. Emily Neville-Melania Taylor (Tri) 6-1, 6-0; Isabel Marrero-Lauren Phillips (NN) d. Liz Short-Elery Williams (F) 5-7, 6-1, 6-4; Eliza Fike-Mary Blair Thompson (RM) d. Charlotte Raley-Caroline Provost (Swansboro) 6-1, 6-0; Sydney Lawrence-Eva Barlow (T) d. Morgan Neofotis-Alexis Hurd (Jacksonville) 6-2, 6-3; Madison Newton-Caroline Dunham (Tri) d. Nicole Autry-Hannah Johnson (S. Johnston) 6-2, 6-3; Chandler Brice-Tanner Brice (RM) d. Casey Quiel-Christina Holbrook (Cle) 6-0, 6-1; McKenna Dove-Cameron Dove (EW) d. Meredith Jones-Kayla Smith (W. Craven) 6-1, 6-4; Taylor Blackmon-Sabrina Yager (WO) d. Morgan Gilbert-Kacey Martin (S. Brunswick) 6-3, 6-2.

Quarterfinals: F. Sutton-S. Sutton (EW) d. Marrero-Phillips (NN) 6-1, 6-2; Fike-Thompson (RM) d. Lawrence-Barlowe (T) 6-2, 6-4; C. Brice-T. Brice (RM) d. Newton-Dunham (Tri) 7-6 (8), 6-3; Blackmon-Yager (WO) d. M. Dove-C. Dove (EW) 6-4, 6-4.

Semifinals: F. Sutton-S. Sutton (EW) d. Fike-Thompson (RM) 6-4, 7-5; C. Brice-T. Brice (RM) d. Blackmon-Yager (WO) 6-1, 6-0.

Third place: Fike-Thompson (RM) d. Blackmon-Yager (WO) 6-0, 6-1.

Championship: F. Sutton-S. Sutton (EW) d. C. Brice-T. Brice (RM) 6-2, 6-2.