GREENSBORO -- Rosewood has another outdoor track & field state champion -- Philip Kostelecky.

The sophomore emerged victorious in the men's wheelchair shot put and discus competitions during the 2017 N.C. High School Athletic Association Class 1-A championship meet held at N.C. A&T State University.

Kostelecky heaved the shot put 9 feet, 1.25 inches. His discus result was 11-3.

Teammate Montonio Wheeler finished state runner-up in the 400-meter dash -- a mere .03 seconds behind Mitchell County's Brody Smith. Wheeler also ran the anchor leg on the Eagles' 4x4 and 4x2 relays.

Princeton's Austin Sullivan placed second in the two-mile (3,200-meter run) with a school-record time of 9:54.43. Teammate Brent Hurst ended up state runner-up in the pole vault with a school-record jump of 13 feet.

Speedster Shamonda Bell placed fourth in both the 100 and 200 dashes.

Results:

GIRLS

100 -- 4. Shamonda Bell, 12.77 seconds; 200 -- 4. Bell, 26.18, 5. Miyah McCall (RHS), 1:01.46); 300 hurdles -- 15. Zoe Byrd (P), 54.73; Pole vault -- 8. Gracie Whitley (P), 7 feet, 6 inches; Shot put -- 12. Natalie Smith (P), 32-2.75.

BOYS

Wheelchair shot put -- 1. Philip Kostelecky (R), 9-1.75; Wheelchair discus -- 1. Kostelecky (R), 11-3); 400 -- 2. Montonio Wheeler (R), 50.23; 1,600 -- 11. Brent Hurst (P), 4:56.6); Pole vault -- 2. Hurst (P), 13-0; 3,200 -- 2. Austin Sullivan (P), 9:54.43; 300 hurdles -- 7. Alex Godwin (R), 42.22; 4x4 relay -- 9. Rosewood (Jaikel Coley, Godwin, Devonte Phillips, Wheeler), 3:36.8; Long jump -- 15. Jamaal Davis (SC), 18-11; Shot put -- 14. Bryton Lambeth (R), 39-0; 4x2 relay -- 4. Rosewood (Johnny Hallenbeck, Phillips, Godwin, Wheeler).

*

3-A

GREENSBORO -- Eastern Wayne's Daniel Best finished fourth overall in the triple jump during the season-ending NCHSAA Class 3-A outdoor track and field championship meet Saturday.

Best posted a distance of 44 feet, 5-5 inches.

The Warriors' Amari Brigman took eighth in the discus (106-5) and seventh in the shot put (37-2.25).

C.B. Aycock's top placer was Cyerra Carter, who took sixth in the long jump (16-10).

Results:

GIRLS

100 hurdles -- 7. Arlanda Faulkner (CBA), 16.51; Triple jump -- 12. Cyerra Carter (CBA), 33-5.25; 4x1 relay -- 5. Southern Wayne (Erykah Baldwin, Kiara Wallace, Machiah Moore, Takeitha Glaspie), 49.41, 11. Eastern Wayne (Taniyah Oates, Tiayana Barnes, Samiya Blount, Kianna Haywood), 50.59; Shot put -- 7. Amari Brigman (EW), 37.2.25; Discus -- 8. Brigman (EW), 106-5; Long jump -- 6. Carter (CBA), 16-10.

BOYS

4x2 relay -- 9. C.B. Aycock (Rico Dawson, Muhammad Brooks, Tahj Thacker, Kamarion Graham), 1:30.68; 200 -- 10. Graham (CBA), 22.36; Shot put -- 10. Trevor Holt (CBA), 50-9; Triple jump -- 4. Daniel Best (EW), 44-5.5, 13. William Smith (EW), 41-2.